Marmuravimas – tai ypatinga ir sudėtinga popieriaus dekoravimo technika, XVII a. pabaigoje į Europą atkeliavusi iš Rytų. Rytuose šis popieriaus dekoravimo būdas buvo naudojamas meno kūriniuose, knygų puošyboje, svarbių dokumentų lakštams puošti. Europoje naudotas dekoruojant knygas, taip pat buvo puošiamos dėžutės knygoms, papuošalams, laikrodžiams, taip dekoruotos atskiros baldų detalės. Europietiškoje tradicijoje marmuruoto popieriaus lakštai randami įsiūti į atminimų knygas atskirais lakštais, vėliau – kaip knygų priešlapiai, galiausiai – kaip viršelį dengianti medžiaga. Taip pat dekoruojami knygų bloko kraštai.
Tradiciškai marmuruojamas yra popierius ir jo dirbiniai, tačiau šiandien įvairūs eksperimentai atskleidžia, kad marmuruoti galima ir odą, pergamentą, tekstilę ir kitas medžiagas.
Šios popieriaus dekoravimo technikos ypatybė yra ta, kad raštas ant popieriaus lakšto perkeliamas kitaip nei spaudos atvejais. Paruošiama specialaus tiršto tam tikrų augalinių medžiagų tirpalo vonelė. Ant šio skysčio lašinamas plonas specialiai paruoštų dažų sluoksnis, kuris plūduriuodamas paviršiuje įvairiai pasklinda vonelės plotyje. Šios spalvos gali būti judinamos specialiais įrankiais, taip sukuriant pageidaujamus raštus. Ant taip paruošto skysčio paviršiaus dedamas popieriaus lakštas, prie kurio dažai “prikimba” veidrodinio atvaizdo principu.
Yra žinoma, kad seniau šio amato atstovai burdavosi į atskirus savo cechus. Kaip ir Europoje, taip ir Lietuvoje šia technika popierius galėjo būti dekoruojamas knygrišių dirbtuvėse, įsikūrusiose prie universitetų, vienuolynų bei dvarų. Šiandien atrodytų, kad ši dekoravimo technika sulaukia vis daugiau susidomėjimo. Vis dėlto, šios dekoravimo technikos žinovų ir meistrų, kurie domėtųsi ir taikytų istorines receptūras, yra išlikę labai nedaug, o pats amatas vis dar yra įtrauktas į raudonąjį nykstančių amatų sarašą.
Vilniaus knygrišių gildija gali pasigirti tarp savo narių turinti ir šio ypatingo ir seno amato atstovę – Aušrą Lazauskienę. Ji marmuruoja popieriaus lakštus pagal istorines receptūras, dekoravimui pasirinkdama natūralias medžiagas. Taip pat domisi marmurinio popieriaus istorija bei gali atkurti didele įvairove pasižyminčius istorinius marmuruoto popieriaus raštus. Tokiu būdu gildija džiaugiasi galėdama prisidėti prie šio amato egzistavimo Lietuvoje.