Meninė knygrišystė susijusi su knygų retumu ir reprezentacija. Įprastai tai būna ypatingos, kultūrinę, meninę, istorinę ar asmeninę vertę turinčios knygos. Nuo seno pačios svarbiausios ir vertingiausios knygos buvo dekoruojamos siekiant pabrėžti jų išskirtinumą, pvz. religinio turinio knygos arba knygos, priklausančios įtakingiems ir kilmingiems visuomenės nariams. Ilgus šimtmečius tokie knygų viršeliai buvo dekoruojami brangakmeniais, aksomu, tauriųjų metalų apkaustais, siuviniais, odos mozaikomis, auksiniais ir aklaisiais įspaudais, reljefais, margintu popierium, ir kt. Dekoro motyvai ir ornamentai kisdavo kartu su meno stilių raida. Kartais heraldiniai ženklai viršeliuose (superekslibriai) nurodydavo knygos savinininką. Šis dekoras dažniausiai nebuvo siejamas ir neatspindėjo knygos turinio. Ne visada ir knygos pavadinimas būdavo viršelyje.
Nuo XX am. pradžios Prancūzijoje, o vėliau ir kitose šalyse atsisakoma universalių klasikinių ornamentų, randasi vienetiniai individualios meninės raiškos įrišai. Jie tampa unikaliais meno kūriniais, sukurtais atsižvelgiant į knygos turinį bei remiantis modernizmo daile. Pradžioje tai buvo daroma gana tiesmukai panaudojant knygos iliustraciją ar pasakojamo siužeto elementus, vėliau dekoras tapo abstraktesnis, nesistengiantis perpasakoti knygos turinį, o be žodžių išreikšti knygos emociją ir esmę.
Dažnai meninė (bibliofilinė) knygrišystė yra susijusi su meniniais spaudiniais, bibliofiliniais arba mažo tiražo leidiniais. Tai kolekcinės knygos. Tokie įrišai dalyvauja parodose, atskleidžia autorių meistriškumo ir kūrybingumo galimybes. Meninė knygrišystė paprastai sietina ne tik su meniniu apipavidalinimu, tačiau ir su brangesnėmis medžiagomis bei sudėtingesnėmis įrišimo ir apdailos technologijomis. Kai kurie gildijos nariai kuria meninės eksperimentinės knygrišystės srityje, kuriai būdingos atviros konstrukcijos, netradicinės medžiagos ir formos, o knygos meninė raiška neretai svarbesnė už knygos turinį ir funkcionalumą.
Atliekame tiek klasikinio stiliaus, tiek modernaus dizaino autorinius meninius įrišus, taip pat galime atlikti meninį įrišimą pagal užsakovo pateiktą viršelio piešinį ar sumanymą.