Meninės knygrišystės paroda „Dezideratai“

Vilniaus knygrišių gildija džiaugiasi galėdama visus knygų mylėtojus pakviesti į meninės knygrišystės parodos „Dezideratai“ atidarymą kovo 5 d. 18 val. Vilniuje, Grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ (Latako g. 3).

Aušros Vaitiekūnaitės įrišas

Dezideratas – trokštama, trūkstama knyga. Ta, kurios kolekcionierius nori ypatingai stipriai, ta, kurią jis „medžioja“ ilgai ir kantriai, nes kaip tik jos trūksta jo numatytam rinkiniui užpildyti. Tai knygos siekiamos, ir ne visada pasiekiamos.

Ne kiekvieną teigiamai įvertintą kūrinį kritikas norėtų pats turėti. Braidant po gero meno jūrą kai kuriais sutiktais objektais stebiesi, grožiesi ir nueini, tačiau kai kuriuos iš jų mintyse imi aistringai savintis. Knygos atveju tai gali būti puikus įrišimas, tačiau knygos turinys asmeniškai neaktualus, nejaudinantis, bet gali būti atvirkščiai – nuostabus įrišimas dengia dar daugiau – tavo geidžiamą dezideratą. Ši paroda, galima sakyti, subjektyvus ir savanaudiškas noras suburti į vieną rinkinį ir vienoje vietoje apžvelgti visas asmeniškai trokštamas meniškai įrištas knygas. Šiose knygose vienodai aktualus ne vien įrišimas (jo kokybė ir/ar meninis sprendimas), bet ir jų turinys (literatūros klasika, meno albumai, istorinės monografijos), daugiausia sietinas su Lietuvos ar pasaulio kultūra. Kai kurie leidiniai numeruoti, riboto tiražo ar net vienetiniai. Vienos knygos patrauklios labiau dėl iliustracijų, kitos – dėl profesinių temų, trečios dėl reikšmės kultūrai, ketvirtos dėl retumo, penktos dėl spaudos savybių, etc.

Tado Lomsargio įrišas


Parodos tikslas dar kartą pagvildenti bibliofilinės meninės knygrišystės fenomeną, šį kart pristatant lietuvių autorius. Eksponuojami geriausi lietuvių atlikti prancūziško įrišimo pavyzdžiai (sudėtinga, tvari ir ilgaamžė konstrukcija), kurių Lietuvoje apskritai daroma itin nedaug. Kiti parodoje surinkti meniniai įrišimai, reikšmingi lietuvių knygrišystės raidai, vienokiam ar kitokiam kontekste geriausi ar tipiniai pavyzdžiai. Taigi tiek menotyrinis objektyvumas, tiek subjektyvus skonis ir pomėgiai čia yra neišvengiamai persipynę. Kartu nuoširdžiai tikint, kad būtent toks rinkinys būtų vertingas kaip pakankamai išsamiai ir taikliai pristatantis mūsų šiuolaikinės bibliofilinės (ar tradicinės) meninės knygrišystės raidą ir pasiekimus. 

Gražinos Smaliukienės įrišo detalė

Parodos kuratorė – VKG narė, knygrišė ir menotyrininkė Rūta Taukinaitytė-Narbutienė.

Dalyviai:

Tadas Lomsargis (1905-1942), Rimantas Dūda (1953-2017), Aušra Vaitiekūnaitė, Matas Dūda, Dalia Madrona Lopez, Gražina Smaliukienė, Ferdinandas Saladžius, Virginija Ligeikienė, Ieva Rusteikaitė, Ramutė Toliušytė, Rūta Taukinaitytė-Narbutienė, Relita Mielė, Sigita Kavaliauskaitė.

Organizatoriai:

Vilniaus knygrišių gildija, Vilniaus grafikos meno centras 
Rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga

Paroda truks iki 2019 m. kovo 30 d.

Parodos plakatas%d bloggers like this: